Zdravotná starostlivosť
Neurologická ambulancia zabezpečuje diagnosticko- terapeutickú starostlivosť o pacientov s neurologickými ochoreniami - bolesť chrbtice, hlavy, ochorenia periférnych nervov, záchvatové a neurodegeneratívne ochorenia, cerebrovaskulárne ochorenia.
Na vyšetrenie pacientov objednávame telefonicky na čísle: 057 / 779 53 81 denne od 8.00 do 10.00 hod alebo osobne v čase ordinačných hodín.
Vyšetrenia
Elektromyografia (EMG)
je neurofyziologická metóda, slúžiaca spolu s klinickým vyšetrením a zobrazovacími metódami na diagnostiku ochorení nervového systému a svalov.
Princíp vyšetrenia
Ide o zisťovanie elektrických zmien vznikajúcich vo svaloch a nervových vláknach, ktoré môžeme zachytiť ihlovými elektródami zavedenými pod povrch kože alebo povrchovými elektródami prilepenými na kožu. Informácia z kontaktných elektród alebo z EMG ihly sa spracuje v počítači a prevedie sa vo forme krivky na monitor počítača, respektíve vo forme zvukového signálu na reproduktory. Grafický záznam elektrických zmien vo svale sa nazýva elektromyogram. Prístroj, ktorým registrujeme nervové a svalové potenciály sa nazýva elektromyograf. Pri vyšetrení používame väčšinou povrchové elektródy, ktoré sa lepia alebo prikladajú na kožu. Princípom je dráždenie príslušných nervových vlákien alebo kmeňov elektrickými impulzmi, čo môže byť spojené s bolestivým alebo nepríjemným vnemom. Po podráždení sledujeme odpoveď z povrchu svalu.


Pri ihlovej elektromyografii sa používajú ihlové elektródy, ktoré umožňujú snímať povrchové i hlbšie štruktúry. EMG vyšetrenie zväčša indikuje lekár – neurológ
Ako prebieha vyšetrenie
Vyšetrenie prebieha v oddelenej miestnosti, v sede alebo poležiačky pri zrelaxovanom svalstve, kedy sa zisťuje elektrická aktivita v pokoji, pri slabej a maximálnej kontrakcii, bez stimulácie alebo pri rôznych druhoch stimulácie.

Príprava
Pred vyšetrením nie je potrebná žiadna špecifická príprava, vyšetrovaný môže pred vyšetrením jesť, lieky užíva podľa pokynov lekára. Vyšetrujúceho lekára je nutné informovať o užívaní liekov ovplyvňujúcich zrážanlivosť krvi (najmä warfarínu), o užití lieku ovplyvňujúceho svalovú silu (syntostigmín), tiež o prítomnosti cudzích telies v tele najmä kovového charakteru. Samotná elektromyografia trvá asi 30 minút až hodinu Po vyšetrení nie je potrebné osobitné pozorovanie.
Obavy, riziká
Vyšetrenie vyžaduje spoluprácu pacienta, hoci nie je úplne bezbolestné, netreba sa ho obávať.